24 Eylül 2020
Gündem

KOOPERATİF İLGİNÇ BİR ŞEKİLDE KAPANDI

.....................................

KOOPERATİF İLGİNÇ BİR ŞEKİLDE KAPANDI
11 Ağustos 2020

Bolu belediyesi bünyesinde kurulan ve tarımsal faaliyetleri yürütecek olan Köroğlu kooperatifi genel müdürü Reşat Demirel sosyal medya sayfasından kooperatifin kapandığını duyurdu.

Demirel, göreve alınırken başkan Tanju Özcan tarafından davet edildiğini fakat kısa bir süre sonra kapatılırken başkan yardımcısının odasından bir kooperatif üyesinin kendisine faaliyetlerin bir yıl ertelendiğini duyurduğunu belirterek şu sözlere yer verdi;

"BİR GARİP GENEL MÜDÜRLÜK HİKAYESİ

(Bu hikayenin esas kahramanı benim ve olaylar  Bolu Belediyesinde yaşandı)

Hikaye şöyle başladı ; bir ay kadar önce Başkan  beni bizzat telefonla arayıp bir görüşme isteğiyle Belediyeye davet etti.

Makamına gittiğimde  Başkan ,Belediye bünyesinde yeni kurulan ve temel amacının bölgemizdeki tarımsal faaliyetleri desteklemek olan ,diğer kooperatiflere çatı görevi görmesi amaçlanan  Köroğlu Kooperatifi nin genel müdürlüğü teklifinde bulundu.Teklifi  başlangıçta yöneticilik kariyerimi yıllar önce bıraktığım için ve kurulu bir düzenimi  bozmamak adına kabul etmek istemedim.Başkana bu işi yapabilecek başkaları olduğunu söyledim ,hatta isim de verdim .Bir kaç gün düşündükten ve yakın dostlarıma da danıştıktan  sonra, bu işin  bir görev olduğu  ve yöremize  bir hizmet imkanı sağlayacağı düşüncesiyle  kabul ettim. Başkana beş ay kadar önce verdiğim ve Olaygündem de yayınlanan” Tarımsal Üretimde Yöresel Fırsatlar” adını taşıyan raporu uygulama imkanı bulabileceğimi de düşündüm .  Bu rapor,  belediye bünyesinde tarımsal faaliyetleri yürütecek bir birimin kurulması önerisini de içermekteydi .

Göreve başladıktan sonraki  ilk hafta rapordaki öneriler doğrultusunda kooperatifin yapması gereken  faaliyetler hakkında ayrıntılı bir plan hazırlayıp başkanın da onayını aldıktan  sonra  çalışmaya başladım.Bu süreçte  belediye çalışanlarından sadece   bir kişi hariç  hepsinden büyük destek,yardım gördüm .Bu görgüsüz,muhteris kişiye  yetki ve sorumluluk alanıma müdahil olmaya çalıştığı için  haddini  bildirmek  durumda  kaldım . Bu müdahale ve tepkime başkandan herhangi bir yorum da gelmedi .

İlk kez katıldığım Belediye müdürler toplantısında,yeni  atanan diğer müdürler gibi  Başkan bana da kısaca söz vererek kooperatif hakkında bilgi verdi,hatta ilginç bir şekilde kooperatifte işlerin hızlı yürüdüğünden de  söz etti..  

Geçen hafta Cuma günü sabahını   kooperatifin kurumsal yapısı ile toplantılar   yaparak geçirdim . Öğleden  sonra bir Başkan yardımcısının odasında, bir kooperatif yönetim kurulu üyesi  “Başkanın sabah İstanbul’a gittiğini, bir gün önce kendisine   kooperatifin faaliyetlerini bir yıl süreyle ertelendiği bilgisini  bana  aktarma görevini verdiğini”ifade etti.

 .Haberci oldukları anlaşılan ve bu bilgiyi bu şekilde kendilerinin iletmelerinin nasıl bir yönetim zaafiyeti olduğunun farkında olmayan    bu arkadaşlar ,Kooperatif Faaliyetlerin ertelenmesi  bahanesi dışında başka bir  bilgi veremediler  .

Aslında görevi  kabul ederken dostlarımın uyarılarını da dikkate alarak  kendi kendime üç ay bir deneme süresi vermiştim  .Bir ay süren  Genel Müdürlük hikayem kendime verdiğim  deneme süresi tamamlanmadan   bu şekilde  sona ermiş oldu .İnsan altmış yaşına da gelse çok şaşıracağı böyle olaylarla karşılaşabiliyor ..

Bu süre içersinde tebrik etmek için beni  telefonla arayan ,çiçek gönderen,zahmet edip belediyeye   kadar  gelen değerli dostlarıma çok ama çok teşekkür ediyorum .Bu hikayeyi de onları bilgilendirmek, durumu anlatmak  için kaleme aldım ..

Bir başkası  adına   mahcubiyet duyduğumda o kişi adına üzülürüm.Bu olayda da büyük bir üzüntüyle dostlarıma  karşı  derin bir mahcubiyet duyuyorum ..

Sonuç olarak, elbetteki ilçelerimizdeki  tarımsal faaliyetlerde ,kooperatifçilik çalışmalarında  deneyimlerimizi  aktarmaya ve bu yönde çalışmaya,üreticinin alınterinin karşılığını bulması için  çare aramaya   devam edeceğiz .

Bu süreçte  bana  karşı ilgilerini esirgemeyen ,yardımlarını gördüğüm   Belediye meclis üyelerine ,Başkan yardımcılarına ,kent konseyi Başkanı yönetimi ve üyelerine ,Belediye müdürlerine ,özel kalem çalışanlarına ve     Belediye binasında bize hizmet eden emekçi kardeşlerime teşekkür ediyor,hepsine çalışmalarında başarılar diliyorum."

1 yorum yapılmış

  • bolulu11 Ağustos 2020 - 15:53
    Başkan ne yapmak istediğini bilmiyor ki.. Akıl hocaları var sanırım gel gel yap yap.. bu işler böyle olmaz. bazılarını da kemal bey göndermişti sanırım sizin haberleriniz de okumuştuk.
    %100   (Toplam 2 oy kullanıldı.)

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.