29 Kasım 2021
Gündem

GEYİKLER İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Bolu'da, 15 kızıl geyiğin avlanmasını engellemek için açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

GEYİKLER İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
3 Kasım 2021

Vegan Derneği Türkiye, Bolu'daki ulusal ve uluslararası düzeyde koruma altında olan 15 kızıl geyiğin "av turizmi" kapsamında öldürülmesini engellemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı'na dava açmıştı. Ara kararını açıklayan mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Vegan Derneği Türkiye (TVD), Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan 2021-2022 Av Yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı çerçevesinde Bolu'da avlanması planlanan 15 kızıl geyiğin öldürülmesine engel olmak için Bolu İdare Mahkemesi'nde Tarım ve Orman Bakanlığı'na dava açmıştı.

Dernek, 28 Şubat 2022 tarihine kadar Bolu'nun Mudurnu Sırçalı, Kıbrısçık, Seben Merkez ve Seben Taşlıyayla bölgelerinde koruma altındaki 15 kızıl geyiğin "avlattırılması işi" ihalesinin etiğe ve hukuka aykırılık teşkil etmesi sebebiyle yürütmenin acilen durdurulmasını ve iptalini talep etti. Geyiklerin yaşam hakkı, birey başına en az 9 bin 300 TL, en fazla 14 bin 800 TL'den ihaleye çıkmıştı.

"YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ÇIKTI"

Dernek davada çıkan ara kararı sosyal medya hesaplarından paylaştı. Açıklamada, "Koruma altındaki 15 kızıl geyiğin av turizmi kapsamında öldürülmesini engellemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı'na açtığımız davada Bolu İdare Mahkemesi ara kararını hayvanlar lehine verdi; yürütmeyi durdurma kararı çıktı!" ifadeleri yer aldı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.